Hel                     Więcej: www.hel-miasto.pl

Muzem Rybołóstwa Malutkie miasteczko położone na końcu Półwyspu liczy sobie już ponad 700 lat. Warto zobaczyć XV-wieczny protestancki kościół św. Piotra, będący siedziba Muzeum Rybołówstwa, usytuowany przy helskim porcie. W muzeum można obejrzeć wystawę etnograficzną łodzi i sprzętów rybackich z rejonu Zatoki Gdańskiej oraz południowego wybrzeża Bałtyku. Ponadto w ramach ekspozycji tematycznych prezentowane są dzieje Bałtyku, flora, fauna, warsztat szkutniczy, dzieje Helu oraz wystawa malarstwa marynistycznego. Muzem Rybołóstwa Ponad 21-metrowa dawna dzwonnica udostępniona jest obecnie jako punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama portów: wojskowego i rybackiego, Zatoki Gdańskiej i Helu.

Fokarium Dużą atrakcja dla odwiedzających Hel jest foka Balbina. Została znaleziona 31 marca 1992r. na plaży koło Juraty. Miała wtedy około 2 miesięcy i pokryta była jeszcze białym puchem. Obecnie Helskie fokarium liczy już sobie więcej mieszkańców, warto także dodać że jego głównym celem nie jest dostarczanie rozrywki turystom a pomoc w odbudowaniu stada fok, jakie jeszcze przed II wojną światową występowały licznie w wodach południowego Bałtyku.

Plaża, wydmy Przy cyplu helskim zbiegają się wody Małego i Wielkiego Morza. Miejsce łączenia się wód można zaobserwować fale obydwu akwenów zachodzą na siebie, tworząc plażę, poprzez osadzanie piaszczystego materiału wytrąconego z wody morskiej. Cypel półwyspu oznakowany jest boją, która znajduje się na wodzie w odległości 300 metrów od brzegu.

Działa p.lot. Na skwerku w pobliżu ulic Wiejskiej i Żeromskiego znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego. Ma on kształt żagla, co nawiązuje do morskich wątków w twórczości pisarza. W 1979 roku odsłonięto pomnik obrońców Helu z 1939r. Są to dwa słupy ozdobione polskimi orłami, Krzyżem Virtuti Militari oraz Krzyżem Grunwaldu. Przy Klubie Oficerskim znajduje się Ekspozycja Broni Morskiej. Można tu zobaczyć min. działa, miny, torpedy.


Miasta, osady, kurorty...
Opis Miejscowosci