
Malutkie miasteczko położone na końcu Półwyspu liczy sobie już ponad 700 lat. Warto zobaczyć XV-wieczny protestancki kościół św. Piotra, będący siedziba Muzeum Rybołówstwa, usytuowany przy helskim porcie. W muzeum można obejrzeć wystawę etnograficzną łodzi i sprzętów rybackich z rejonu Zatoki Gdańskiej oraz południowego wybrzeża Bałtyku. Ponadto w ramach ekspozycji tematycznych prezentowane są dzieje Bałtyku, flora, fauna, warsztat szkutniczy, dzieje Helu oraz wystawa malarstwa marynistycznego.

Ponad 21-metrowa dawna dzwonnica udostępniona jest obecnie jako punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama portów: wojskowego i rybackiego, Zatoki Gdańskiej i Helu.

Dużą atrakcja dla odwiedzających Hel jest foka Balbina. Została znaleziona 31 marca 1992r. na plaży koło Juraty. Miała wtedy około 2 miesięcy i pokryta była jeszcze białym puchem. Obecnie Helskie fokarium liczy już sobie więcej mieszkańców, warto także dodać że jego głównym celem nie jest dostarczanie rozrywki turystom a pomoc w odbudowaniu stada fok, jakie jeszcze przed II wojną światową występowały licznie w wodach południowego Bałtyku.

Przy cyplu helskim zbiegają się wody Małego i Wielkiego Morza. Miejsce łączenia się wód można zaobserwować fale obydwu akwenów zachodzą na siebie, tworząc plażę, poprzez osadzanie piaszczystego materiału wytrąconego z wody morskiej. Cypel półwyspu oznakowany jest boją, która znajduje się na wodzie w odległości 300 metrów od brzegu.

Na skwerku w pobliżu ulic Wiejskiej i Żeromskiego znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego. Ma on kształt żagla, co nawiązuje do morskich wątków w twórczości pisarza. W 1979 roku odsłonięto pomnik obrońców Helu z 1939r. Są to dwa słupy ozdobione polskimi orłami, Krzyżem Virtuti Militari oraz Krzyżem Grunwaldu.
Przy Klubie Oficerskim znajduje się Ekspozycja Broni Morskiej. Można tu zobaczyć min. działa, miny, torpedy.