Kolejne ślady wilków, tym razem w BiałogórzeW okolicach miejscowości Białogóra (gmina Krokowa, powiat pucki), znaleziono ślady bytowania wilków, które od kilku lat widywane są na terenie Nadleśnictwa Choczewo.W okolicach miejscowości Białogóra (gmina Krokowa, powiat pucki), znaleziono ślady bytowania wilków, które od kilku lat widywane są na terenie Nadleśnictwa Choczewo.
- Ich obecność wiąże się z łatwą dostępnością pokarmu. Duża populacja jeleni, saren i dzików na terenie Nadleśnictwa sprawia, że wilki w nadmorskich lasach czują się dobrze – czytamy na stronie Nadleśnictwa Choczewo.
Pod koniec września informowano o ostrzeżeniach Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, która wydała specjalny komunikat z informacją jak zabezpieczyć przydomowe i hodowlane zwierzęta przed atakiem wilków. Teraz przy okazji kolejnych dowodów na istnienie drapieżnika na terenach powiatu wejherowskiego i puckiego wracamy do tematu.
fot. Dariusz Trubacz/Nadleśnictwo Choczewo
Okazuje się, że leśnicy cieszą się z powodu zwiększenia populacji wilka. W ostatnich dniach znaleziono pozostałości po młodym jeleniu na łąkach w okolicach Białogóry.
- Jako leśnicy cieszymy się z powrotu tego dużego drapieżnika. Gdyż jest on sprzymierzeńcem w regulowaniu zbyt dużej ilości jeleniowatych. Wilk jako myśliwy poluje na najsłabsze osobniki i tylko mniej niż 50 proc. polowań jest zakończonych sukcesem. Przez co coraz częściej w lesie można znaleźć ślady ich bytowania w postaci tropów lub szczątków ofiar - czytamy na stronie Nadleśnictwa Choczewo.
Warto wspomnieć, że wilk był niegdyś zwierzęciem bardzo licznie występującym na terenie Polski, jednak w ciągu ostatnich 200 lat, wskutek prześladowań i eliminacji, populacja wilka w Polsce znalazła się na granicy całkowitego wyginięcia.
W ostatnim czasie wilcze rodziny widywane były m.in. na terenie powiatu wejherowskiego. Zjawisko to udało się sfotografować mieszkańcowi Choczewa.
Redakcja/Nadleśnictwo Choczewo
fot. Nadleśnictwo Choczewo