Kaszubskie Tony nad Małym Morzem - Swarzewo 2017

Dnia 9 lipca 2017r. w Swarzewie odbył się po raz osiemnasty Festiwal Pieśni kaszubskiej. Festiwal ?Kaszubskie Tony nad Małym Morzem?.

XVIII FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH
„Kaszeëbsczé tónë nad Môlim Mòrzã”
Swarzewo’2017

Dnia 09 lipca 2017 roku na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie odbył się XVIII FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH „Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza”.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną i Stowarzyszeniem „Turystyczne Swarzewo” ze Swarzewa. Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego.

Uczestników imprezy powitał dr Jan P. Dettlaff -dyrektor OKSiT. Koncerty zespołów prowadziła Wiesława Roszman-Selin – OKSiT wraz ze swoją córeczką Helenką. Występy odbywały się w sprzyjającej pogodzie. Toteż frekwencja publiczności znakomita. Na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic ale również turyści wypoczywający na terenie naszej gminy. Wśród obecnych była m.in.: Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Podobnie jak w latach poprzednich, założeniem imprezy było, aby zespoły uczestniczące w festiwalu w swoim repertuarze miały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej – Królowej Polskiego Morza.. Ponadto śpiewano zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne. Można było usłyszeć m.in. pieśni do słów: …Anny Pomieczyńskiej czy Jerzego Łyska – szefa artystycznego zespołu „Nasze Strone” z Prusewa. Natomiast wśród melodii popularnością cieszyły się utwory muzyczne Teresy Mudlaff – akordeonistki zespołu „Sztrądowé Òste” z Żelistrzewa.

Na estradzie zaprezentowało się sześć zespołów: „Bursztynki” z Mieroszyna, „Nasze Strone” z Prusewa, „Sztrądowé Òste” z Żelistrzewa, „Kaszubianki” z Władysławowa, „Redzanie” z Redy oraz gość specjalny imprezy chór „Harmonia” z Wejherowa. W jego wykonaniu usłyszeć można było utwory patriotyczne, maryjne a także nostalgicznie ciągnące do lat młodości, typu: „Piosenka nie da ci zapomnieć…” czy „Jak za dawnych lat…”.

W czasie trwania imprezy ze swoimi wyrobami obecni byli twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk – hafciarka z Pucka, Stefania Jeszke – hafciarka z Mieroszyna, Monika Witkowska – malarka z Pucka, Malarka Szczygielska – malarka z Mrzezina oraz Henryk Lessnau – rogownik z Chałup.

Na pamiątkę „swarzewskiego spotkania” każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz rzeźbę autorstwa Mirosława Niemczyka.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff, Wojciech Czerwiński i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi „Kaszubianki” z Władysławowa.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Brunon Ceszke

źródło www.kaszuby24.pl

 


(2017-07-11)

powróć


Wiadomości