Festyn Folklorystyczny "Figle Gnieżdżewskich Gburów" 2017W Gnieżdżewie odbył się X jubileuszowy Festyn Folklorystyczny "Figle Gnieżdżewskich Gburów". Po powitaniu przybyłych Gości przez Sołtysa wsi, rozpoczęła się świetnie przygotowana przez Mieszkańców Gnieżdżewa
Dnia 05 sierpnia 2017 roku o godz.16,00 w Gnieżdżewie odbył się X festyn folklorystyczny pn.„Figle Gnieżdżewskich Gburów”. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck , Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Pucku, Sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, kabaret „Belôk” i Ochotnicza Straż Pożarna w Gnieżdżewie.
Imprezę przeprowadzono nad nowo zmodernizowanym stawem wiejskim. Przy licznie zebranej publiczności, miejscowy zespół folklorystyczny przedstawił widowisko plenerowe „Topienie Wegorza” – legendy gnieżdżewskiej, ukazanej w pierwszej książce kaszubskiej po pierwszej wojnie światowej (1920 rok) „Figle Gnieżdżewskich Gburów” według Jana Patoka – folklorysty ze Strzelna. Gości powitał Zbigniew Jagiellak – sołtys wsi. Autorka scenariusza i reżyser widowiska Dorota Maschotta przedstawiła „wprowadzenie” do inscenizacji. Widowisko kończy się skazaniem złowionego węgorza na śmierć, poprzez… utopienie w pobliskiej rzece Płutnica. Winowajca, zdaniem ówczesnych gnieżdżewian pożarł wszystkie zakupione śledzie w stawie.
Po występie, ruszył orszak dookoła stawu z węgorzem osadzonym w beczce i orkiestrą dętą ze Strzelna, która jak zwykle nadawała ton emocjonalny uroczystości. „Topienie węgorza” tradycyjnie odbyło się na oczach ludzi w basenie przed estradą.
Konferansjerkę imprezy prowadzili: Wiesława Roszman-Selin i Józef Roszman.
Wśród zaproszonych gości byli: Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Anna Pomieczyńska– Przewodnicząca Rady Gminy Puck i Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck.
W części artystycznej wystąpiła orkiestra dęta ze Strzelna, zespół wokalno-instrumentalny Koła Seniora w Gnieżdżewie i kaszubski zespół „Koleczkowianie” z Koleczkowa.Organizatorzy, zgodnie z tradycją, przygotowali dla pań z KGW konkurs o tematyce rybnej. Tym razem, na najlepszą zupę rybną. Do konkursu przystąpiły kobiety z Darzlubia, Leśniewa, Smolna, Mieroszyna i Łebcza. Wszystkie zupy zostały ocenione na równorzędnie.Na stoiskach było „dla każdego coś miłego”. Panie z KGW i Koła Seniora oferowały bogaty zestaw z „kuchni kaszubskiej”. Można było podziwiać i nabyć dzieła twórczyni ludowej Marii Szczygielskiej – malarki z Mrzezina. Nie obyło się bez „Wesołego Miasteczka”.Z racji jubileuszowego występu sołtys Gnieżdżewa i OKSiT w Gminie Puck uhonorowali członków zespołu obrzędowego – działającego pod kierownictwem Jana Ellwarta - nagrodami rzeczowymi, okolicznościowym tortem i … pokazem sztucznych ogni.Zgodnie z tradycją na zakończenie odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu do późnych godzin nocnych.Brunon Ceszkeźródło fot. oksitpuck.pl
![]()