Jastarnicko Sobótka 2019W tym roku na sobótkę (niedziela 23 czerwca) w Jastarni zaprasza rocznik poborowy - 2000.W tym roku na sobótkę (niedziela 23 czerwca) w Jastarni zaprasza rocznik poborowy - 2000. Młodzi ludzie - fantazyjnie poprzebierani i umalowani - spotkają się na rogu Sychty i ul. Bałtyckiej (godz. 20). Stąd, razem ze specjalnym palem zwieńczonym beczką, powędrują na plac sobótkowy nad zatoką (tu trzeba będzie go postawić). Młodzi panowie serią wystrzałów z rakiet spróbują ją podpalić. Gdy ta sztuka już się uda - rozpocznie się biesiada z zespołem Manijoce (godz. 20:30). Na finał pokaz sztucznych ogni (godz. 23).
Noc świętojańska jest obchodzona w Jastarni w szczególny sposób. Sobótka w Jastarni ma swoją długoletnią tradycję. Znane są relacje mieszkańców miasta z Półwyspu Helskiego, którzy pamiętali spektakularne obchody Równonocy jeszcze przed wojną.
Bohaterami Sobótki jest rocznik poborowy,w tym roku 2000, który na tę noc otrzymuje od burmistrza klucze do miasta. Panowie odpowiedzialni są za znalezienie i oporządzenie drzewa, z którego finalnie robi się podstawę dla gigantycznej pochodni zakończonej beczką. Z tak przygotowanym sprzętem, gospodarze jastarnickiej sobótki we własnoręcznie zrobionych strojach i kolorowych wiankach, które wrzuca się poźniej do wody, maszerują przez miasto na plac przy Zatoce Puckiej.
Punktem kulminacyjnym tej najkrótszej nocy w roku jest rozpalenie wielkiego ognia nad Zatoką Pucką, który symbolizuje spalenie wszelkiego zła. W zamierzchłych czasach paląca się konstrukcja była fałszywą latarnią, wabiącą jednostki na brzeg, by później je ograbić. Oprócz dziewiętnastoletnich przebierańców wśród tłumu szaleją szatany, smarując u czestników czarną sadzą. Orszakowi towarzyszy postać Neptuna i jego małżonki Prozerpiny.
Na zakończenie tego malowniczego teatru w plenerze, w cudownej scenerii zachodzącego słońca otwiera się butelkę szampana i poborowi piją zdrowie, podrzucani do góry przez kolegów i rówieśnice.