Przystanki ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej na terenie Miasta PuckGłównym założeniem projektu pt.? Przystanki ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej na terenie Miasta Puck?Cenne informacje, gra edukacyjna i trójwymiarowa makieta. W Pucku pojawią się nowe atrakcje, tym bardziej cenne, że mające ograniczyć negatywny wpływ działalności człowieka na miejscowe środowisko.
Władze Pucka podpisały umowę na realizację „Przystanków ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej na terenie Miasta Puck”. Jak podają, celem tego projektu jest stworzenie ścieżki przyrodniczo dydaktycznej, a co z tego wynika – podniesienie poziomu edukacji ekologicznej oraz zmniejszenia antropopresji, czyli wpływu człowieka na zmiany w środowisku.
- Edukacja ekologiczna poprzez zabawę, gry edukacyjne, już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wpływającym na zmiany zachowań i kształtowanie postaw proekologicznych – wyjaśniają puccy urzędnicy. – Projekt ma służyć kanalizacji ruchu turystycznego, posiada charter edukacyjny, w szczególności w miejscach cennych przyrodniczo. Ścieżka będzie przebiegać równolegle do trasy rowerowej wzdłuż linii brzegowej i jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie wód Zatoki Puckiej, Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru Natura 2000, w rejonie ciągu spacerowego i rowerowego z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań przyrodniczych.
Zaplanowane przystanki na ścieżce mają zawierać będą treści związane z edukacją ekologiczną. Przy przystankach pojawią się tablice informacyjne o danym miejscu, występujących gatunkach ptaków oraz zasobach Zatoki Puckiej. Atrakcją, zwłaszcza dla młodszej grupy odbiorców, będzie gra edukacyjna wykorzystująca kody QR.
- Tematyka treści edukacyjnych umieszczonych na ścieżce będzie zawierać informacje przyrodnicze dotyczące zarówno przyrody ożywionej, jak i nieożywionej. Między innymi umieszczone zostaną plansze związane z geologią i geomorfologią terenu. Zwrócona zostanie uwaga na ekosystem Zatoki Puckiej oraz Morza Bałtyckiego, jak również na formy ochrony przyrody znajdujące się na naszym terenie – dodają przedstawiciele puckiego ratusza.
Na ośmiu przystankach znajdą się między innymi:
- gra edukacyjna o tematyce przyrodniczo-geologicznej bazującej na informacjach zamieszczonych na nośnikach edukacyjnych ścieżki oraz umożliwiającej aktywne korzystanie w formie zabawowej ze ścieżki z wykorzystaniem kodów QR;
- instalacja edukacyjna opisująca procesy związane z dynamiką morza (np. powstawanie fali morskiej, przemieszczenie się materiału po dnie);
- projekt graficzny pokazujący ryby występujące w Zatoce Puckiej;
- trójwymiarowa makieta pokazująca rejon Pucka, wraz z terenem Zatoki Puckiej oraz Półwyspem Helskim;
- gra edukacyjna o tematyce obejmującej ochroną organizmy roślinne i zwierzęce, charakterystyczne dla terenu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i Zatoki Puckiej;
- instalacja modelu przekroju geologicznego charakterystycznego dla obszaru;
- wystawa zdjęć ukazująca walory krajobrazowe okolicy, w szczególności akwenu Zatoki Puckiej oraz Wybrzeża.
fot. miastopuck.pl