strona 2/5
Weekend na Kaszubach


JURATA - 20 min. Jurata przed wojną była najmodniejszym, luksusowym kąpieliskiem. Zbudowana w otoczeniu sosnowego lasu stała się ulubionym miejscem wypoczynku elity kulturalnej i politycznej Polski. Wprawdzie w Juracie nie ma żadnych atrakcji krajoznawczych, ale jest molo , z którego roztacza się przepiękny widok na Półwysep Helski. Nie zapomnij drogi turysto zrobić tu zdjęcia !

JASTARNIA - W porównaniu z Jurata czy Kuźnicą jest to duże popularne letnisko nadmorskie z licznymi pubami, sklepami i smażalniami, które tętni życiem od rana do nocy. Nie można tutaj narzekać na nudę. Prawa miejskie otrzymała Jastarnia w 1378 roku, ale już w IV wieku p.n.e. istniała w pobliżu Jastarni osada. Dzisiejsze miasteczko powstało z połączenia Jastarni Puckiej i Boru tkz. Jastarni Gdańskiej. Do dzisiejszych czasów można rozróżnić w języku kaszubskim mieszkańców Jastarni dialekt jastarnicki i borowiacki.

KOŚCIÓŁ - 20 min. Wędrowkę po Jastarni najlepiej rozpocząć od starego centrum rozciągającego wokół kościoła Nawiedzenia NMP. Zwiedzajacych zadziwia przede wszystkim niepowtarzalny nastrój, a to za sprawą specyficznego wyposażenia bogatego w motywy morskie i rybackie. Koniecznie trzeba zobaczyć ambonę wykonaną w kształcie łodzi rybackiej płynącej po wzburzonym morzu.

CHATA RYBACKA - 20 min.( ekspozycja otwarta jest w sb. i nd. W godz. 14.00- 17.00 lub w innym terminie po uprzednim zgloszeniu telefonicznym. Tel. 058 6752304 ) W pobliżu kościoła znajdują się nietynkowane domy z poczatku wieku. Jednym z nich jest zabytkowa chata rybacka z 1876 roku. W ramach ekspozycji prezentowane są sprzęty używane przez rybaków od XV wieku do połowy XX.

MUZEUM RYBACKIE - 30 min.(ul. Mickiewicza 115 , tel. 058 6752245 w sezonie otwarte w godz 10.00- 18.00 , po sezonie otwierane na żądanie) W prywatnym muzeum pana Juliusza Strucka zobaczyć można: urzadzoną izbę rybacką z XVIII-XIX wieku, ekspozycję sprzetów gospodarstwa domowego,narzędzi i sieci do połowu ryb. Na życzenie właściciel pokazuje własny warsztat szkutniczy.

Nad Małym Morzem znajduje się malowniczy port rybacki i przystań żeglugi pasażerskiej. Ciekawym obiektem Jastarni jest również latarnia morska, niestety nie udostępnia się jej turystom.

KUŹNICA - 20 min.
Kierując się w stronę Władysławowa po drodze napotkacie Państwo dwie rybackie wioski. Pierwsza z nich to Kuźnica, która leży na najwęższej części półwyspu.W przeszłości wielokrotnie morskie fale przerywały linię brzegową zalewając miasteczko. Kuźnica jak żadna inna miejscowość na mierzei zachowała swój specyficzny , niepowtarzalny klimat wioski rybackiej, będącej swoistą enklawą spokoju. Dlatego warto zatrzymać się w "Kusfelcie"- jak mówią miejscowi Kaszubi- i przejść się choćby nad zatokę, gdzie cumują łódki. Może będziecie mieli Państwo szczęście i zobaczycie jak rybacy naprawiają sieci i gawędzą po kaszubsku.

Najstarsza część wsi znajduje się w pobliżu kościoła. Mieszczą się tam tradycyjne domki rybackie pokryte dachówką. Interesujacym obiektem jest również wspomniany kościół. Choć nie prezentuje żadnego określonego stylu architektonicznego, niemniej jednak warto przekroczyć próg tej świątyni, by zobaczyć neogotyckie wyposażenie przywiezione najprawdopodobniej ze Śląska.

CHAŁUPY - 20 min. Drugą rybacką wioską są słynne z piosenki o tekstylnych i nagusach Chałupy. Niegdysiejszy raj dla naturystów stanowi obecnie Mekkę miłośników windsurfingu. Dzięki bezpiecznej, płytkiej zatoce, Chałupy stały się jednym z najlepszych miejsc w Europie do uprawiania tego sportu. Początki wioski sięgają poł. XVII wieku, kiedy to król Władysław budował swoje warownie, próbując tworzyć polską flotę wojenną. Przedsięwzięcie legło w gruzach, ale powstała wieś, która może poszczycić się pięknym położeniem, żywą kultura ludową i pielęgnowaniem rybackich tradycji. Wzdłuż głównej ulicy Kaperskiej stoją niewielkie domki z czerwonej cegły, a w pobliskim porcie cumuja małe łódki rybackie. Od strony portu ciągnie się promenada, z której widać Kępę Pucką i Swarzewską.

<< wstecz
dalej >>
Wycieczki